• Sanal Müze
 • Etkileşimli Sanal Müze kapsamında Juliopolis buluntuları arasından seçilen ve 3 Boyutlu taraması tamamlanan eserlerin modelleri ve 2 Boyutlu eser görselleri bir arada ziyaretçilerin deneyimine sunulmaktadır .

  Juliopolis Nekropol alanında yapılan çalışmalarda açığa çıkarılan eserlerin bir bölümünün, 3 Boyutlu tarama cihazları yardımıyla  “Etkileşimli Sanal Müze” içeriğine uygun taramaları gerçekleştirilmiştir.

  3 boyutlu taranan modeller, Blender 3d ve 3ds Max gibi 3 boyutlu modelleme  yazılımları ile  poligonal sayılarının sistemli küçültülmesiyle optimize edilmiştir.

  İkinci aşama olan kaplama çalışmalarında Adobe Photoshop gibi programlarıdan yararlanılarak gerekli bölümlerde taramadan kaynaklı görsel kusurlar düzeltilmiştir.

  Aynı zamanda eserlerin sergileneceği sanal müzenin mekansal tasarımı 3ds Max programında gerçekleştirilmiştir.

  Bu işlemlerin tamamlanmasını takiben FBX uzantılı evrensel 3D formatlı export alınmıştır. Bu aşamaya kadar hazırlanan tüm veriler “Epic Games Unreal Engine”  adlı yazılıma aktarılmıştır. Unreal Engine oyun motorunda eserlerin çeşitli hareket ve etkileşim mekanikleri tasarlanmıştır.

  Sanal müze mekanınında uygulanan ışıklandırma sistemlerinin oluşturulmasının ardından “Html5” uzantılı export paketi alınmıştır. Bu dosya aşağıdaki "Sanal Müze" alanında kullanılmaktır.

  Eş zamanlı olarak VR Sanal gerçeklik için kullanılmak üzere Unreal Engine üzerinde yeni bir çalışma yapılmıştır. Burada VR mekanikleri, atmosferik ışıklandırmalar, etkileşim ve hareket mekanikleri üzerine VR tekniklerine uygun çalışmalar yürütülmüştür. Son olarak hazırlanan dosyaların  VR gözlüklerde kullanılmak üzere çıktısı alınmıştır.

  Etkileşimli

  Sanal Müze

  Mobil cihazlar için Sanal Müze çalışması devam etmektedir. Masaüstü sürümde ziyaret etmeniz önerilir.